Loading

Motor yağı ne zaman değiştirilir?

Motor yağı ne zaman değiştirilir?

Motor yağını bu kadar önemli yapan nedir?

Özetle, motor yağı, performansı düşüren zararlı sürtünmeyi azaltmak için motorunuzun hareketli parçalarını yağlar. Düşük yağ seviyelerinde sürüş, aracınızın ömrünü önemli ölçüde azaltabilir.

Temiz yağ ayrıca motorunuzdaki dar yağ geçitlerini tıkayabilecek çamur birikmesini de önler. Yeterli yağ akışı olmadan, performans düştükçe aracınızın yakıt tüketimi artar.

Motorunuzun içinde, kontrollü patlamalar metal bileşenleri 315°C'ye kadar ısıtır. Bu parçalar radyatör soğutucusu tarafından soğutulmadığından, yeterli yağ olmadan hızla aşınırlar.

Motorunuz daha yüksek bir verime ulaştığında, ömrü artar. Yeterince temiz yağ olmadan, mekanik parçalar aşınır ve paslanır, bu da size paraya ve değerli zamana mal olur.

Aracım için doğru yağı nasıl seçerim?

Farklı motor türlerinin özel ihtiyaçlarını karşılamak için bir dizi motor yağı türü bulunuyor. Genel olarak, yarı sentetik veya tam sentetik yağlar olarak sınıflandırılırlar.

Motorunuzun hangisini kullandığından emin değilseniz, kullanım kılavuzunuzun önerilerini kontrol etmek en iyisidir. Ancak OEM önerisi ne olursa olsun, farklılıkları bilmek yardımcı olur.

  • Aracınız standart yağlarla çalışıyorsa, motor yağınızı daha sık değiştirmeniz gerekecektir. Bunun nedeni, bu tür yağın ısıya ve oksidasyona karşı daha düşük bir dirence sahip olmasıdır.

  • Bu direnç, yağ değişimleri arasında iki kat daha uzun süren tam sentetik yağlarda daha yüksektir. Daha iyi sürtünme önleyici özellikler, motor tepkisi ve yakıt ekonomisi de motorunuzun ömrünü uzatmaya yardımcı olur.
  • Yarı sentetik yağlar, yalnızca geleneksel yağdan daha yüksek performans seviyelerine ulaşan geleneksel ve sentetik yağların bir karışımıdır.
Hemen hemen her şey gibi, motor yağınızın da bir ömrü vardır. Zamanla, yağ bozulmaya ve etkinliğini kaybetmeye başlar. Düzenli kontroller olmadan, yeterli koruma sağlamayı bırakmadan önce yağınızın değiştirilmesi daha az olasıdır.


Motor yağı neden kirlenir?

Hava indüksiyon sistemi ile aracınızın motoruna toz ve kir girebilir. Motor ısıtıldığında ve soğutulduğunda da az miktarda su oluşabilir. Suyun diğer kirleticilerle reaksiyonu, sırayla yağ ile reaksiyona giren bir asit oluşturabilir.

Ne kadar çok sürerseniz, motor yağı o kadar kirlenir. Sonunda, yağ artık optimum kabiliyetini yerine getirene kadar oksitlenmeye ve kalınlaşmaya başlar. Bu noktada yağ, motora zarar vermeden önce değiştirilmelidir.

Motor yağınızdaki kirlenme seviyesini belirlemek çok zor olabilir. Bu nedenle otomobil üreticileri, otomobilin yapıldığı yıla, markasına ve modeline bağlı olarak yağ değişim aralıkları önermektedir. Bununla birlikte, çoğu otomobil üreticisi yağ seviyesinin her hafta kontrol edilmesi gerektiği konusunda hemfikirdir.

Aracınızın yağ seviyesinin 1600 km'den daha kısa bir sürede en yüksekten en düşüğe düştüğünü görürseniz, bir tamirciden motoru mümkün olan en kısa sürede kontrol etmesini istemeniz gerektiğini unutmamak önemlidir.


Yağ ışığı yandığında ne anlama geliyor?

Tipik olarak, motor yağ seviyesi düştüğünde yağ ışığınız yanar. Buna bir dizi faktör neden olabilir.

Motorunuzun yağ pompası arızalanmış olabilir, tüketim veya sızıntı nedeniyle yağ seviyeleri düşük olabilir, yağ çok incelmiş olabilir veya yağ basıncı gönderen ünite arızalı olabilir.

Işık hızdayken yanarsa, onarılamaz hasarı veya aşırı motor aşınmasını önlemek için mümkün olan en kısa sürede kenara çekmek ve motoru kapatmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Yağ ışığının yanıp söndüğünü görmemek için aracınızı mümkün olan en iyi durumda tutun, motor yağını düzenli olarak kontrol etmeyi ve doldurmayı unutmayın.

Motor yağı değişim ve kontrolü için CarrinGO Servis'lerini ziyaret edebilirsiniz.

“Özel Hizmet, Güvende Hisset”

Carringo Servis

İletişim

0850 360 07 05

info@carringoservis.com

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Türeli Batı Park AVM No: 354/C11, İstanbul Yolu, 06370 Yenimahalle/Ankara