Fren – Carringo Servis
Loading

“Özel Hizmet, Güvende Hisset”

cropped carringo mavi turuncuyeni

"Özel Hizmet, Güvende Hisset"

İletişim

+90(850) 360 07 05

[email protected]

Söğütözü Mah. 2177.Cad. Via Twins Plaza 10-B / 64 Çankaya/ Ankara

FREN HİZMETLERİ

Aracınızın yoğun ya da daha az kullanılmasına bakılmaksınızın en az yılda bir defa frenlerinizi denetim ettirmeniz büyük önem taşır. Kaza risklerini en aza indirmek için aracınızın fren sistemi bakımlı ve iyi durumda olmalıdır. Fren sisteminde çabuk aşınabilecek bölümün başlangıcında fren balataları gelir.

 Balataların zarar görmesi bununla beraber disklerin aşınmasına neden olur ve bu vaziyet ani frenlemede araç kontrolünü kaybetmenize neden olabilir. Fren balatalarının kalınlığı 2mm’nin altına düşmeden veya sürüş stilinize nazaran averaj 40.000 kilometrede bir fren balataları değiştirmelidir.

 Aracın fren sisteminde, fren balatalarının fren disklerine sürtünmesi sonucu diskler zorlanır. Bu durumda araç üreticisi tarafından belirlenen minimum kalınlığa ulaştıklarında fren disklerinin değiştirilmesi gerekir. Aracın kullanımına bağlı olarak averaj 80.000 ile 100.000 kilometrede disk değişimi önerilir. 

Aracınızdaki fren pabuçları kitinin yaklaşık olarak her 30.000 kilometrede bir denetim edilmesi ve tozunun alınması gerekir. Bununla beraber yoğun kullanımlarda daha kısa sürede değişiklik gerekebilir. Örneğin; fren hidroliğinin tekerlek silindirine sızıntı yapması da acil değişim gerektiren nedenlerden biridir. Fren ayakkabılarının ve tekerlek silindirlerinin değişiminin (sağ ve sol) çift olarak yapılması önemlidir.